کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : رمالی با ریاضیات!(1 مرداد 1397)

کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : رمالی با ریاضیات!
مدرس: دکتر آرمان رضایتی - میخواهیم بدانیم چطور می توانیم یک آزمایشگاه مجازی بسازیم و در آن انواع پیش بینی ها را در مورد جمعیت و تغییراتش انجام دهیم. با ما همراه باشید تا با این آزمایشگاه متفاوت آشنا شوید.
عنوان کارگاه: (دو جلسه ای)
رمالی با ریاضیات!
دبیر: 
دکتر آرمان رضایتی – دانشجوی دکتری رشته ی علوم شناختی در دانشگاه شهید بهشتی
هیئت علمی پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت
دانش آموخته ی کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته ی ریاضی از دانشگاه تهران

نظریه ها چگونه ساخته می شوند؟ معمولا یک آدم باهوش پیدا می شود که می تواند بین اتفاقات مختلف مشابهت هایی ببیند و آنها را به نوعی به هم وصل کند، به اصطلاح نخ تسبیح را پیدا می کند. یک نظریه هم باید بتواند خیلی از اتفاقات پیش آمده را توجیه کند و هم بتواند بسیاری چیزهای دیگر را پیش بینی کند. قدیم ترها که نه ریاضیات چندان پیشرفت کرده بود، نه امکان آمارگیری ها و جمع آوری اطلاعات در مقیاس گسترده وجود داشت و نه کامپیوتری در کار بود باید ابن خلدونی پیدا می شد که سیر عالم کند و در احوال خلق نظر کند، آن وقت تجربیات اجتماعی را با بصیرت و فراست شخصی اش ترکیب کند تا علت انواع پدیده های اجتماعی را به صورتی کلی توضیح دهند. بیشتر از این ها هم اگر کسی میخواست باید سراغ رمالان و طالع بینان را می گرفت، مثلا اگر پادشاهی میخواست بداند چه موقع برای شروع جنگ خوب است یا اصلا سرانجام جنگی که شروع کرده چه خواهد شد سراغ منجم دربار می رفت تا از احوال کواکب سعد و نحس، و نتیجه جنگ را برآورد کند.
اما کم کم که جلو آمدیم با پیشرفت ریاضیات خیلی از این پیش بینی ها شکل علمی به خودش گرفت، بشر اول از همه برای پدیده های فیزیکی که ظاهرا قانونمندتر هستند شروع به ساختن نظریات دقیق کرد، برای حرکت زمین و خورشید، برای انتقال گرما و نحوه شناور شدن اجسام در آب ... معادله نوشت و کم کم رسید به خودش. حالا با کمک اطلاعات منظم زیادی که از زندگی آدمها وجود دارد، با کمک ابزارهای محاسبه گر قوی ای چون کامپیوترها و نظریات ریاضی قدرتمند می توانیم از تکیه صرف به قدرت بصیرت فردی ِ نظریه پردازان کلاسیک خلاصی پیدا کنیم. حالا می توانیم با ریاضیات رمالی هایی انجام دهیم که درصد صحت شان را هم تا حدود خوبی بدانیم. در واقع آدمها سعی کردند همان منطقی را که برای پیدا کردن قانون حرکت ماه و خورشید به کار بستند برای پیدا کردن قاعده رفتارهای اجتماعی خودشان هم به کار ببرند. این تلاش هنوز  به نتایج کامل و بی نقصی نرسیده اما کمک های بسیاری به فهم بهتر ما از مسایل مورد نظر کرده است.
حالا می خواهیم کمی از اصول این رمالی یاد بگیریم و آن را در مورد جمعیت ایران و اتفاقاتی که قرار است در آن بیفتد به کار ببریم. میخواهیم بدانیم چطور می توانیم یک آزمایشگاه مجازی بسازیم و در آن انواع پیش بینی ها را در مورد جمعیت و تغییراتش انجام دهیم. با ما همراه باشید تا با این آزمایشگاه متفاوت آشنا شوید.
بازگشت به صفحه اصلی