سه شنبه های علوم انسانی - 12 آذر ماه 1398

نخبگان علوم انسانی دبیرستان فائزون، سلام

در این صفحه، برنامه ی سه شنبه ی علوم انسانی، پنجم آذرماه 1398 را مشاهده می کنید. برای ثبت نام در هر برنامه، لینک ثبت نام پایین صفحه را کلیک کنید. 

فرم ثبت نام از ساعت 20 روز شنبه، بدوم آذر ماه 98 فعال خواهد شد. 

حتماً ، حتماً ، حتماً : قبل از انتخاب هر کلاس، به دقت توضیحات ارائه شده برای هر کارگاه را در همین صفحه مطالعه کنید.

گروه مطالعات اجتماعی و مردم شناسی:
زیبایی و هویت زنانه!

تاکنون پیش آمده است که در خواب یا بیداری زمانی را تصور کنید که صورت تان پر از آبله و چین و چروک است؟ یا نیمی از صورت تان محو شده، به طرز وحشتناکی زیبایی خود را از دست رفته بدانید و در آن لحظه ترس عجیبی تمام وجودتان را فرابگیرد؟

به راستی زیبا بودن چه میزان در تعریف ما از خودمان می تواند تاثیر گذار و مهم قلمداد گردد؟

پرسش از زنانگی و عناصر تشکیل دهنده آن احتمالا پرسشی به قدمت تاریخ بشر است. مسئله ای که در برهه های مختلف پاسخ های گوناگونی داشته است.

موضوع گفتگوی ما در نشست روز سه شنبه کندوکاو پیرامون جایگاه زیبایی در تعریف  زنانگی  خواهد بود. اگر شما نیز در روزهای اخیر به این امور می اندیشید به این گفتگو بپیوندید.

مدرس کارگاه: سرکار خانم عزیزی
 
گروه مطالعات سیاسی:
حلقه ی بحث : «هنر تحریم ها!!»
در این جلسه، میزبان آقای امیرکاظم زاده، دکترای سیاست گذاری از دانشگاه تهران هستیم.
احتمالا می دانید که عمده تحریم‌ها علیه ایران بعد از اشغال سفارت آمریکا در 13 آبان 58 اعمال شد و بعدها بر سر برنامه هسته‌ای ایران شدت بیشتری گرفت. برنامه هسته‌ای ایران از اولیل دهه ی هشتاد و به دنبال ارجاع پرونده کشورمان از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای امنیت، با تحریم‌های مختلفی مواجه شده‌است.
انجمن مطالعات سیاسی در این هفته قصد دارد در یک حلقه بحث به مطالعه تحریم ها و ساز و کار شکل گیری و اثرگذاری آنها  بپردازد. 
توصیه می‌شود دانش آموزانی که در اکران مستند  «پرزیدنت آکتور سینما» حضور داشتند یا از فعالین نشریه انعکاس هستند این جلسه و جلسه بعد را به هیچ عنوان از دست ندهند.
در این کارگاه بحث خواهیم کرد که، تحریم اصولاً چیست، چگونه وضع می شود، چطور عمل می کند و در مورد ایران، چه سیر تاریخی داشته است!

انجمن تفکر ریاضی:
تولد و مرگ ستاره ها!
اگر برای صحبت کردن با فرزندهای آینده تان و یا حتی برای آدمی آن سرِ کره ی زمین، ستاره ها را پیغام رسان خود کرده اید، باید بگویم احتمال دارد که آب در هاون کوفته باشید!
تعدادی از ستاره هایی که از زمان تولدتان تا همین الان سُر و مُر و گنده توی آسمان حاضر بوده اند، سال ها پیش از تولد شما مُرده اند! و چه ستاره هایی که سالها پیش به دنیا آمده اند و صدای شما را می شنوند، بدون آنکه شما ببینیدشان!
این غول بچه ها، بینِ خودشان، هم بچه های ریزه میزه دارند و هم بچه هایی که جِرمشان موقع تولد، بسیار زیاد است. اگرچه تا دوران بلوغ، راه حدوداً مشابهی را طی می کنند، اما پس از آن، کم کم راهشان از هم جدا می شود. برخی از آنها آرام و کم سر و صدا، پیر می شوند و می میرند و برخی دیگر، موقع عبور از مرحله ای به مرحله ی دیگر، عالَم را خبر می کنند!!.
قرار است ردّی که ستاره ها از تغییرات خودشان به جا گذاشته اند، را بررسی کنیم و ببینیم در کجاهای این کیهان ممکن است به زودی یک ستاره متولد شود؟
مدرس: نوشین رنجکش، کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه الزهرا، طلای المپیاد فیزیک سال ۸۵
 
 
انجمن ادبی شهرزاد و گروه رسانه ای تخته سیاه
چارقد به سر کردیم و رفتیم تماشا!

ملغمه‌ای از ادبیات و رسانه در سفرنامه

آدم‌ها چند دسته‌اند! بعضی‌ها مثل حسن کچل عاشق خوابند و گهگاه به زور چند دانه سیب از جایشان تکان می‌خورند. بعضی‌ها هم خیلی اتو کشیده، سخت پسند و دیر جوش، فقط جاهای مشخصی را انتخاب و در یک جدول معین حرکت می‌کنند.

اما روی صحبت این هفته انجمن ادبی شهرزاد و انجمن رسانه‌ای تخته‌سیاه، با آدم‌هاییست که شبیه به مارکوپولو یا اصلا مثل همین سعدی خودمان هستند! شبیه به آب روانی که از این سوی دنیا به آن سو حرکت می‌کنند و معتقدند که "بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی!"

حالا اگر بخواهیم از مقدمه‌چینی عبور کنیم باید بگوییم این سه‌شنبه قرار است کارگاه "سفرنامه" داشته باشیم. سفرنامه‌ها را بشناسیم، ادبیاتشان را با هم بررسی کنیم و ببینیم اصلا سفرنامه‌ها چگونه رسانه‌هایی هستند؟

انجمن مطالعات بنیادی
رابطه ی میان علم و دین (جلسه ی آخر) ویژه ی پایه ی دهم

نسبت علم با دین چیست؟ آیا علم می تواند دین را مخدوش کند؟ آیا دین می تواند علم را محدود کند؟ اگر یک گزاره ی دینی در توصیف عالم با یک گزاره ی علمی در تعارض باشد، کدام توصیف درست است؟ آیا علم می تواند جایگزین دین باشد یا آیا دین می تواند ما را از علم بی نیاز کند؟ و ... 

اصولاً، آیا مسائل و موضوعاتی که دین به آن ها می پردازد، با موضوعات علمی اشتراکی دارد؟ در صورت این اشتراک، ما باید پاسخ کدام یک را محور عمل قرار دهیم؟ دین را (که مدعی است منشأ و مبداً فراانسانی دارد) یا علم را (که مدعی است در یک فرآیند کاملاً انسانی، متقن ترین و صریح ترین و ملموس ترین پاسخ ها را برای بشر به ارمغان آورده است)

این سوالات، پرسش های مهم و بنیادینی هستند که بخصوص این روزها در آکادمی های علمی - فلسفی جهان به صورت جدی در حال بحث و مناقشه هستند و پرداختن به آن ها برای علاقه مندان به علوم انسانی، یک ضرورت اساسی است. 

درچند جلسه، صرفاً قرار است با هم این سوالات را مرور کنیم و آن ها را به شکل جامع تری برای یکدیگر تبیین نماییم. بحث های دقیق تر را به جلسات بعد موکول خواهیم کرد. این کارگاه را به کسانی که علاقه مند به مسائل تحلیلی و فکری عمیق هستند و ذهن پویا و آماده ای نیز دارند، توصیه می کنیم.

مدرس کارگاه : آقای راحمی 

توجه کنید که جلسه ی اول و دوم این کارگاه، دو هفته ی گذشته مخصوص دانش آموزان پایه ی دهم برگزار شد. این کارگاه آخرین جلسه از سلسله جلسات مذکور است.

ظرفیت این جلسه ی کارگاه، 30 نفر خواهد بود. صرفاً کسانی ثبت نام کنند که در جلسات قبل شرکت داشته اند. با توجه به تغییر ظرفیت کلاس، جهت تنظیم برنامه های این سه شنبه، لازم است برای شرکت در این کارگاه مجدد ثبت نام کنید. 


توضیحات:
1- هر کلاس ظرفیت محدودی دارد وبه ترتیب اولویت، کسانی که زودتر ثبت نام کنند در اولویت هستند. بعد از تکمیل ظرفیت کلاس، گزینه ی مربوطه غیرفعال خواهد شد.
2- شما مجاز به انتخاب تنها یک عنوان کارگاه هستید. بر مبنای شماره ملی شما،‌ امکان ثبت یک شماره ملی برای دو بار نخواهد بود.
3- سعی کنید با دقت و بررسی کافی انتخاب کنید تا نیازی به تغییر کارگاه نباشد.

نام و نام خانوادگی*

پایه تحصیلی*

کدملی*

برنامه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید *

گروه مطالعات اجتماعی و مردم شناسی: زیبایی و هویت زنانه! - مدرس: خانم عزیزی(ظرفیت تکمیل می باشد)
گروه مطالعات سیاسی: «هنر تحریم ها!!» - مدرس: جناب آقای دکتر امیر کاظم زاده(ظرفیت تکمیل می باشد)
انجمن تفکر ریاضی: تولد و مرگ ستاره ها! - مدرس: سرکار خانم نوشین رنجکش(ظرفیت تکمیل می باشد)
انجمن ادبی شهرزاد و گروه رسانه ای تخته سیاه: چارقد به سر کردیم و رفتیم تماشا!
انجمن مطالعات بنیادی رابطه ی میان علم و دین (جلسه ی آخر) ویژه ی پایه ی دهم - مدرس: آقای راحمی

تصویر امنیتی *