کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : آشِ شله قلم کار، روانشناسِ فیلسوفِ مهندسِ پزشک!!(1 مرداد 1397)

کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : آشِ شله قلم کار، روانشناسِ فیلسوفِ مهندسِ پزشک!!
مدرس: دکتر سمانه نواب - تو این کارگاه قراره با رشته‌ای به اسم علوم شناختی آشنا بشیم.!
عنوان کارگاه: (دو جلسه ای)
آشِ شله قلم کار!! : روانشناسِ فیلسوفِ مهندسِ پزشک!!
دبیر: دکتر سمانه سادات نواب - دانشجوی دکتری علوم شناختی دانشگاه شهید بهشتی
دانش آموخته کارشناسی رشته ریاضی دانشگاه امیر کبیر، کارشناسی ارشد فلسفه علم دانشگاه علوم و تحقیقات

تا حالا شده با خودتون فکر کنید چرا تنها چند روز بعد از خوندن یکی از کتاب‌های درسیتون تقریباً هیچی ازش یادتون نمونده، ولی یه خاطره بد از یه اتفاق ناخوشایند و یا یه فیلم خوب با تک تک جزئیاتش هیچ وقت حتی با گذشت سال ها از ذهنتون پاک نمیشه! شده با خودتون کلنجار برید که اصلا حافظه ما چطوری داره کار می کنه و چرا یه جاهایی خیلی لنگ میزنه! شده فکر کنید چرا آدم‌ها تو شرایط یکسان تصمیم‌های خیلی متفاوتی می‌گیرند؟ اصلا چه چیزایی می‌تونه تصمیمات یه نفر رو تحت تاثیر قرار بده؟ شده فکر کنید اصلاً ما چطوری اتفاقاتی که دور و برمون میفته رو درک و پردازش می‌کنیم و بعدش دست به عمل می‌زنیم؟
دارم راجع به یه موضوعی حرف می‌زنم که اگه تا حالا چیزی راجع بهش نشنیدید مطمئن باشید تا چند سال دیگه تو هر محیط علمی‌ای برید دارن یه جورایی در موردش حرف می‌زنن و پیشرفت‌های علمی زیادی تو این زمینه صورت می‌گیره. اصل قضیه تو این رشته مربوط میشه به شناخت! ولی این بار نه شناخت دوست و آشنا و فامیل، بلکه شناخت خودمون. اینکه اصلاً فرایندهای شناختی ما مثل یادگیری، حافظه، توجه، احساسات، تصمیم‌گیری و حتی آگاهی ما از خودمون چطوری اتفاق میفتن؟ برای همین باید بریم سراغ سر منشا قضیه که چیزی نیست جز: ذهن و مغز!
تو این رشته علاوه بر اینکه احتمالا بشه جواب خیلی از سوالای فلسفی رو داد، دلیل خیلی از رفتارها و عملکردهای موجودات زنده رو پیدا کرد، خیلی از فرایند شناختی خودمون مثل حافظه رو تقویت کرد، حتی با احتمال زیادی میشه برای خیلی از بیماری‌ها مثل آلزایمر و اوتیسم روند بهبود و توقف بیماری پیدا کرد. اگه دوست دارید با یه رشته‌ای آشنا بشین که توش علاوه بر اینکه روانشناس می‌شید و با سوالای فلسفی دست و پنجه نرم می‌کنید، تازه یکم مهندسی هم می‌کنید و از پزشکی هم یه کم سر درمیارید و در اصل یه جورایی انسان شناس می‌شید!!، یه سری به این کارگاه بزنین. 
تو این کارگاه قراره با رشته‌ای به اسم علوم شناختی آشنا بشیم.
بازگشت به صفحه اصلی