کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : ستاره ها ایستاده می میرند!(1 مرداد 1397)

کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : ستاره ها ایستاده می میرند!
مدرس: گلشن اجلالی - نگاه کردن به ستاره ها، از ابتدای تاریخ ، جهان بینی و هستی شناسی آدم ها را تحت تأثیر خودش قرار داده است. همان چیزی که ما در علوم انسانی با آن سر و کار داریم!
عنوان کارگاه: (دو جلسه ای)
ستاره ها ایستاده می میرند!!
دبیر:
گلشن اجلالی – کارشناسی ارشد رشته ی فیزیک گرایش کیهان شناسی از دانشگاه شهید بهشتی 
فارغ التحصیل کارشناسی فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف 

خورشید قبل از مردن، زمین را در خود خواهد بلعید. البته خیلی پیش از آن دمای زمین آن قدر بالا می-رود که دیگر دانشمندانی باقی نمانده باشند که انفجار خورشید را مشاهده و ثبت کنند. حالا اصلاً مگر قرار است خورشید بمیرد!؟ مگر بقیه ی ستاره ها مرده اند که خورشید هم بخواهد بمیرد؟مثلاً  اگر ستاره-ی همسایه ی خورشید بمیرد، چه؟ اصلاً شاید همین الآن مرده باشد و ما هنوز نفهمیده باشیم!
عجیب است که ما آدم ها از روی این سیاره ی فسقلی ، کم کم به رازهای زندگی ستاره ها پی برده ایم. آرام آرام با دقّت نگاه کرده ایم و نظریه های فیزیکی را به کار برده ایم و فهمیده ایم این نقطه های نورانی از کجا می آیند و به کجا می روند. از قضا زندگی نامه ی ستاره ها بسیار شنیدنی است. دنیای ستاره ها جوانی دارد و پیری دارد؛ کوتوله دارد، و غول دارد! حتی مهد کودک دارد و قبرستان دارد! 
می خواهیم با یک ستاره از اوّل به دنیا آمدنش همراه شویم تا لحظه ای که عمرش را می دهد به شما! اگر تا به حال موقع نگاه کردن به آسمان پر ستاره ی شب، کنجکاوی در مورد این نقطه های نورانی ذهنتان را پر نکرده است، این متن را نادیده بگیرید!
(نگاه کردن به ستاره ها، از ابتدای تاریخ ، جهان بینی و هستی شناسی آدم ها را تحت تأثیر خودش قرار داده است. همان چیزی که ما در علوم انسانی با آن سر و کار داریم! خیلی ها، از ابتدای تاریخ تا امروز، آسمان را از دریچه ی فیزیک نگاه می کنند، از آن تعبیرهای هستی شناسانه می سازند و در نهایت، آن را به زبان فلسفی بیان می کنند!  در این کارگاه، فعلاً می خواهیم از دریچه ی فیزیکی به آسمان نگاه کنیم، بعدها، با هم در مورد کیهان شناسی فلسفی، حرف خواهیم زد) 
بازگشت به صفحه اصلی