کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : شک نکنید، این مهمترین بحث تاریخ است!(1 مرداد 1397)

کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97 : شک نکنید، این مهمترین بحث تاریخ است!
مدرس: دکتر حامد قدیری - آدم‌های زیادی هستند که عمرشان را گذاشته‌اند تا این بحث‌ها را جزءبه‌جزء دنبال کنند و ریزه‌کاری‌هایشان را بکاوند. آن‌ها بحث‌هایشان را در فلسفه‌ی دین، کلام و الاهیات، معرفت‌شناسی دین و رشته‌هایی شبیه این‌ها سروسامان داده‌اند.
عنوان کارگاه: (دو جلسه ای)
شک نکنید، این مهمترین بحث تاریخ است!!
دبیر: 
دکتر حامد قدیری – دکترای فلسفه ی منطق – دانشگاه تربیت مدرس
مدرس دانشگاه امام صادق (ع) و پژوهشگر فلسفه

از سپیده‌دمِ تاریخ تا همین حالا، بحث‌ها و جنگ‌ها و کشمکش‌های زیادی درگرفته اما همه می‌دانند که قدیمی‌ترین و جدی‌ترین دعواها بر سر یک جمله بود: «خدا وجود دارد.» خداباورها صف می‌کشیدند تا استدلال کنند که خدا وجود دارد و از آن‌سو، خداناباورها خودشان را به آب و آتش می‌زدند تا استدلالی بیاورند که صدق این جمله را زیر سوال ببرد. 
وقتی عمر این استدلال‌ها به اندازه‌ی تاریخ است، پس ناگفته معلوم است که آشنا شدن با جزییات همه‌ی این استدلال‌ها هم به دو، سه جلسه قد نمی‌دهد. آدم‌های زیادی هستند که عمرشان را گذاشته‌اند تا این بحث‌ها را جزءبه‌جزء دنبال کنند و ریزه‌کاری‌هایشان را بکاوند. آن‌ها بحث‌هایشان را در فلسفه‌ی دین، کلام و الاهیات، معرفت‌شناسی دین و رشته‌هایی شبیه این‌ها سروسامان داده‌اند. با این حال، می‌توانیم به جای آن‌که وارد معرکه شویم، روی یک تپه بایستیم و از بالای آن، نزاع‌های فکری، دو طرف را ببینیم و بفهمیم که دقیقا دعوا بر سر چیست و هر کدام چه‌طور تلاش می‌کنند که ادعایشان را به پیش ببرند. 
در این دوره، اول درباره‌ی «استدلال» صحبت می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که از نظر منطق، «استدلال» یعنی چه و چه دسته‌بندی‌هایی دارد. پس از آن به سراغ استدلال‌های خداباوران می‌رویم؛ یعنی استدلال‌هایی که نهایتا می‌خواهند قانع‌مان کنند که خدا وجود دارد. نشان خواهیم داد که همه‌ی این استدلال‌ها را می‌توانیم در چند دسته‌ی کلی طبقه‌بندی کنیم. هر یک از این دسته‌ها ویژگی‌هایی دارند که باعث شده فقط یک عده‌ی خاص به‌ سراغ‌شان بروند. مثلا فلاسفه به سراغ یک دسته از آن رفته‌اند و منطق‌دان‌ها و ریاضی‌دان‌ها به سراغ یک دسته‌ی دیگر و دانشمندان زیست‌شناسی به سراغ یک‌ دسته‌ی دیگر. 
اما کارمان این‌جا تمام نمی‌شود. ما به سراغ اصلی‌ترین استدلال خداناباوران هم می‌رویم. آن استدلال و خوانش‌های مختلف از آن را بیان می‌کنیم و با هم‌دیگر به نقد و بررسی‌ همه‌ی این استدلال‌ها می‌پردازیم. در این دوره قرار نیست نهایتا اثبات کنیم که خدا وجود دارد یا نه؛ بلکه می‌خواهیم یک تصویر درست از بحث‌ها و اختلاف‌نظرها داشته باشیم تا بعدتر بتوانیم با دقت و حوصله‌ی بیش‌تر به ریزه‌کاری‌های استدلال‌ها بپردازیم. با این اوصاف، این دوره قرار است مهم‌ترین و پرقصه‌ترین ماجرای تاریخ را خلاصه کند و نشان‌مان دهد.
بازگشت به صفحه اصلی