کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97: مواد لازم برای تبدیل اتاق وحشت به یک اتاق دنج!(1 مرداد 1397)

کارگاه مطالعات بنیادی تابستان 97: مواد لازم برای تبدیل اتاق وحشت به یک اتاق دنج!
مدرس: دکتر حامد قدیری - در این دوره، با «مواد لازم برای تبدیل اتاق وحشت به یک خانه‌ی دنج» ــ‌یعنی همان منطق‌ــ آشنا می‌شویم. اگر منطق را یک شهر ناشناخته و عجیب‌و‌غریب بدانیم، این دوره یک نقشه‌ی کامل و جامع از این شهر به دست‌مان می‌دهد. در این دوره، یک‌بار قصه‌ی منطق را می‌شنویم.
عنوان کارگاه: (سه جلسه ای)
مواد لازم برای تبدیل اتاق وحشت به یک خانه ی دنج!!
دبیر: دکتر حامد قدیری – دکتری فلسفه ی منطق – دانشگاه تربیت مدرس
مدرس دانشگاه  امام صادق(ع) و پژوهشگر فلسفه

ما آدم‌ها وقتی به جهان اطراف‌مان نگاه می‌کنیم، کلی چیزِ ناشناخته می‌بینیم که بیخِ گوش‌مان اتفاق می‌افتد اما  هیچ چیزی درباره‌شان نمی‌دانیم. در روزگارهای قدیم که هنوز دانسته‌هایمان این‌قدر پیشرفت نکرده بود، وضعیت‌مان بحرانی‌تر بود. درست مثل آدمی بودیم که ناگاه انداخته باشندمان داخلِ اتاقی تاریک و به‌مان گفته باشند که باید ده سال این‌جا زندگی کنی؛ آن هم اتاقی که هیچ نوری به آن راه نیافته و ما هم هیچ چیزی درباره‌ش نمی‌دانیم. اصلا نمی‌دانیم دیوارهای اتاق تا کجاست. نمی‌دانیم اتاق امن است یا نه. نمی‌دانیم حیوانی وحشی آن‌جا هست یا نه. نمی‌دانیم وسطش چاه کنده‌اند یا نه. فقط می‌دانیم این‌جا جایی است که مجبوریم ده سال در آن زندگی کنیم.
خب در چنین وضعیتی، اولین واکنش ما چیست؟ قطعاً ترس. ما می‌ترسیم. ساعت‌ها همان‌جا دمِ در می‌ایستیم و با بیم و واهمه به دور و برمان نگاه می‌کنیم که نکند خطری به سراغ‌مان بیاید. اما با ترس هیچ کاری درست نمی‌شود. از آن‌جا که  مجبوریم در آن اتاقِ تاریک زندگی کنیم، باید گوشه‌کنارش را بشناسیم و بر این ترس‌مان غلبه کنیم. پس کم‌کم شروع می‌کنیم کورمال‌کورمال توی اتاق راه می‌رویم و با لمس اشیا، آرام‌آرام به «شناخت» می‌رسیم. بعد از مدتی، می‌فهمیم که این گوشه‌ی اتاق یک یخچال است و آن گوشه‌ی اتاق یک کمد و آن طرف‌تر یک تخت‌خواب. وقتی به «شناخت» می‌رسیم، کم‌کم آن اتاق وحشت تبدیل می‌شود به خانه‌ای که می‌توانیم در آن زندگی کنیم. 
این دقیقا همان کاری است که ما با جهان و عالَم پیرامون‌مان می‌کنیم. ما با جهانی پر از ناشناخته‌ها مواجه‌ایم و البته مجبوریم در چنین جهانی زندگی کنیم. بنابراین، باید تلاش کنیم که آن‌جا را به وطن و خانه‌مان تبدیل کنیم. پس با فلسفه و علم به سراغ جهان می‌رویم تا آن را بشناسیم. ولی این‌جا تازه اول دردسرهاست: وقتی می‌خواهیم جهان را بشناسیم، از کجا مطمئن شویم که «شناخت‌»ی که ادعا می‌کنیم از جهان به دست آورده‌ایم، واقعا درست است و اسیر خیالات و توهمات نشده‌ایم؟ درست در همین‌جا «منطق» خودی نشان می‌دهد و می‌گوید: من این مسئله را حل می‌کنم. بنابراین، علم منطق علمی است که می‌خواهد به ما کمک کند تا دانسته‌هایمان از جهان را سروسامان دهیم و از «شناخت»‌مان مطمئن شویم تا نهایتا بتوانیم در این جهان زندگی کنیم.
در این دوره، با «مواد لازم برای تبدیل اتاق وحشت به یک خانه‌ی دنج» ــ‌یعنی همان منطق‌ــ آشنا می‌شویم. اگر منطق را یک شهر ناشناخته و عجیب‌و‌غریب بدانیم، این دوره یک نقشه‌ی کامل و جامع از این شهر به دست‌مان می‌دهد. در این دوره، یک‌بار قصه‌ی منطق را می‌شنویم.
پ.ن: محتوای این دوره تا حدی شبیه بحث‌هایی است که سال پیش در دوره‌ای تحت عنوان «قصه‌ی منطق» داشته‌ایم لذا اگر سال گذشته این کارگاه را انتخاب کرده اید، در جریان باشید که بخشی از مطالب برای شما تکراری خواهد بود. 
بازگشت به صفحه اصلی