کارگاه گروه مطالعات اقتصادی : پول!(1 آبان 1397)

کارگاه گروه مطالعات اقتصادی : پول!
پول یکی از هزاران اختراع مهم بشر است. اما شاید بتوان گفت تنها شی اختراع شده توسط صرافانی است که بعدها به بانکداران امروزی تبدیل شدند. ارزش این اختراع و تاثیری که بر اقتصاد جوامع گذاشت،
گروه مطالعات اقتصادی:پول!!

پول یکی از هزاران اختراع مهم بشر است. اما شاید بتوان گفت تنها شی اختراع شده توسط صرافانی است که بعدها  به بانکداران امروزی تبدیل شدند. ارزش این اختراع و تاثیری که بر اقتصاد جوامع گذاشت، آن‌قدر گسترده بود که شاید بتوان آن را  پایه‌ی تمامی تحولات بعدی در اقتصاد دانست. قطعا، اختراع پول قوانین بازی را عوض کرد. به قدرت مفهوم تازه‌ای بخشید، طبقات اجتماعی را دستخوش تغییراتی کرد، روابط جدیدی در اقتصاد تعریف کرد که تا قبل از وجود آن‌ها هرگز معنا نداشت. پول و انواع آن بخش مهمی از مدیریت زندگی همه ماست.
در کتاب اقتصاد دهم، یک فصل از کتاب به پول اختصاص دارد. به طور حتم اهمیت مطالعه پول در اقتصاد فراتر از این میزان حداقلی است.
در جلسه این هفته می‌خواهیم کمی بیش‌تر در مورد پول، نقش آن در اقتصاد و نظریات پیرامون آن حرف بزنیم. سعی کنیم عمیق‌تر پول را بررسی کنیم، مفهوم خلق پول را با یک مثال عینی و عددی بازخوانی کنیم. ببینیم چه‌قدر از پول‌های موجود در جامعه واقعی است و چه‌قدر از آن‌ها واقعی نیستند.  اگر در انتهای ساعت وقت شد، کمی هم در مورد بودجه ریزی شخصی، پس انداز و سرمایه گذاری در زندگی خودمان حرف می‌زنیم. و ببینیم در نهایت این مردم عادی جهان بودند که از اختراع پول منتفع شدند یا بانکداران و دولت‌ها؟
یک نکته مهم برای یازدهمی‌های عزیز!شما سال گذشته بحث پول را خوانده اید. ما پول را به نسبت عمیق‌تر و جدی‌تر کار کردیم. ممکن است بخشی از مطالب برای شما تکراری باشد.
و نکته دیگر، به امید خدا تا پایان این ماه به احتمال زیاد ما در سه شنبه‌های علوم انسانی، یک کلاس دو جلسه‌ای برای بررسی مسئله ارز ارائه می‌دهیم که مختص یازدهمی‌ها است. ممکن است این مسئله در تصمیم این هفته ی شما موثر باشد! پیشاپیش، از حضور همه شما در کلاس‌مان استقبال می‌کنیم... مدرس کلاس: خانم مرودشتی
بازگشت به صفحه اصلی